wtorek, 23 października 2018

Punkty widokowe na Grzbiecie Kamienickim Gór Izerskich

Odkąd zamieszkałam na stałe w Domku pod Orzechem, przejechałam i przeszłam więcej izerskich ścieżek niż przez całe swoje życie. Poznałam miejsca, o których nie miałam pojęcia. Podsumowując ten rok w Domku, chcę Wam przedstawić subiektywny ranking miejsc, z których mamy widoki pozostające w pamięci. Mam nadzieję, że z przyjemnością obejrzycie panoramy z moich ulubionych miejsc i wspólnie ze mną jeszcze raz przejdziecie się izerskimi ścieżkami. Zapraszam na wycieczkę!

Kufel czyli Łyszczyk


Odkąd postawiono na Kuflu ławeczkę i poprowadzono dojście w ramach ścieżki edukacyjnej miejsce to stało się dosyć popularnym punktem spacerowym gości Leśnego Kurortu oraz okolicznych mieszkańców. Nieraz zdarzało się, że w okolicy zachodu słońca spotykamy się tu z sąsiadami na spontanicznych pogaduszkach. Niestety zncznie częściej widać zaparkowane pod szczytem samochody, bo komuś nie chciało się przejść kilkusetmetrów z parkingu przy Leśnym Kurorcie. 



Parking przed Leśnym Kurortem


Zdawać by się mogło, że punkty położone tak blisko siebie powinny mieć podobny widok. Nic bardziej mylnego! Z Kufla nie widać wioski u podnóża, natomiast z parkingu zobaczymy wieżę kościoła i zabudowania Gierczyna. Dodatkowym gratisem jest Domek pod Orzechem, który widać z tego miejsca. Zachody słońca nie są jednak tak piękne, gdyż zasłania je Kufel






Przełęcz pod Stożkiem

Miejsce, gdzie uwieczniam najlepsze wschody słońca. Widok może nie jest rozległy, ograniczony przez Prochową i Tłoczynę, ale wschody są genialne! Różowiejące Góry Kaczawskie na horyzoncie i słońce nieśmiało wychylające się zza Tłoczyny są widokiem, dla którego warto rano wstać i przejść się kilometr od domu.






SkałkiZakochanych na Kotlinie

 Ukryte w bukowym zagajniku skały same w sobie są ciekawe, a rozległy widok z ich szczytu pozostaje na długo w pamięci.Co ważne, pod koniec lata teren wokół tego miejsca został uporządkowany i teraz znacznie łatwiej do niego trafić, i więcej widać.


Łąka naprzeciwko ruin Kesselschlossbaude


 Choć miejsce znajduje się zaledwie kilkaset metrów od Skałek Zakochanych, to pejzaż jest nieco inny, otwarty na północ i północny-wschód. Czasem chciałabym zobaczyć wschód słońca z tego miejsca, ale możliwe jest to tylko latem, gdyż od jesieni do wiosny zobaczyłabym tylko krwawą łunę nad Kuflem.




Jelenie Skały na zboczu Tłoczyny

-Przed wojną było to nie tylko popularne miejsce spacerowe z Przecznicy- prowadziło tu kilka dróg, ale rewelacyjny punkt widokowy na położoną u podnóża Tłoczyny wieś i Pogórze Izerskie. Teraz niestety zarasta drzewami i niewiele widać. Z gołoborza powyżej skałek widać było do niedawna Proszową z charakterystyczną wieżą kościoła.






Biały Kamień

Szczyt Sępiej Góry to popularny cel spacerów z położonego u podnóża Świeradowa Zdroju. Widać stąd ciekawą panoramę miasta oraz Grzbiet Wysoki ze Stogiem Izerskim. Dojść można kilkoma różnymi drogami. Ze Świeradowa Zdroju prowadzi szlak dosyć stromy i wymagający sportowego obuwia oraz odrobiny kondycji. Jest też wygodna droga asfaltowo-szutrowa trawersująca zbocze, idealna na niedzielny spacer z uzdrowiska. Dogodne połączenie z Sępią Górą ma także  Kotlina, Gierczyn oraz Rozdroże Izerskie

Kamienica, najwyższy szczyt Kamienickiego Grzbietu


 To mój numer jeden
Tak oszałamiającego widoku na Pogórze Izerskie oraz Kaczawy nie ma nigdzie indziej w całych Górach Izerskich!. Co ciekawe, jest to najmniej uczęszczany punkt widokowy, jaki znam! Na szczyt prowadzi ledwo widoczna, rzadko uczęszczana ścieżka, choć niemieckie mapy pokazują, że przed wojną przecinało się na szczycie kilka duktów.
To zestawienie nie wyczerpuje oczywiście miejsc z pięknym widokiem, ale nie do wszystkich jeszcze doatrłam, co zamierzam zmienić w ciągu kolejnych miesięcy.
Więcej zdjęć jest w postach poniżej:
http://www.rozmowki-kobiece.pl/2018/09/szalona-jesienna-aura.html
http://www.rozmowki-kobiece.pl/2018/08/wedrowka-w-starym-stylu-kamienica.html
http://www.rozmowki-kobiece.pl/2018/02/zimowe-wejscie-na-jelenie-skay.html
http://www.rozmowki-kobiece.pl/2017/10/co-zostao-z-dawnej-swietnosci.html
http://www.rozmowki-kobiece.pl/2017/11/no-i-gdzie-jest-ta-skaa.html
http://www.rozmowki-kobiece.pl/2016/11/gdy-budzi-sie-listopadowy-dzien.html


43 komentarze:

  1. Zazdroszczę mieszkania w tak cudownym miejscu. Widoki są przepiekne.

    OdpowiedzUsuń
  2. rzeczywiście, widoki są bajeczne. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Te widoki zapierają dech w piersiach! :) Uwielbiam chodzić po górach i bardzo żałuję, że teraz mam na to tak mało czasu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. My przeprowadziliśmy się w góry, by mieć do nich blisko.

      Usuń
  4. Widoki są cudowne :) mimo, że mieszkam na wsi wśród lasów, to troszkę zazdraszczam jeszcze piękniejszych pejzaży :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pejzaż równinny jednak znacznie różni się od górskiego :)

      Usuń
  5. wow ale masz piękne widoki, okolica idealna na wycieczki

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, wystarczy wstać z fotela, by zacząć wycieczkę po górach :)

      Usuń
  6. Piękne są te wszystkie miejsca. Mogłabym napisać, że zazdroszczę tych miejsc, tylko po co Nie zawędrowałam tam jak byłam młodsza, to teraz tylko mogę cieszyć się, że Inni mieszkają w takich pięknych okolicach i co najważniejsze potrafią to docenić. Pozdrawiam i życzę odkrywania jeszcze wielu innych szczytów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Olu, częśc z tych miejsc jest na wyciągnięcie ręki :) Wystarczy, ze wsiąziesz do pociągu w kierunku Goerlitz i wysiądziesz w Rębiszowie. Dalej to już moja głowa, byś zobaczyła przynajmniej kilka moich ulubionych pejzaży.

      Usuń
    2. Dzięki, może wiosną dam się skusić. Pozdrawiam

      Usuń
  7. Nigdy tam nie byłam, ale widzę, że warto się wybrać bo widoki są przepiękne :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Coraz więcej osób docenia niezaprzeczalny urok Gór Izerskich

      Usuń
  8. ależ ty masz tam piękne widoki! zazdro !!

    OdpowiedzUsuń
  9. O! Na taki wpis długo czekałem :) Przełęcz pod Stożkiem to w sumie łąki do których idzie się od Leśnego Kurortu w stronę Przecznicy przez las? Byłem tam raz i właśnie taki widok ujrzałem. A co do tej łąki naprzeciw ruin - to łąka nieco niżej ruin w Kotlinie czy niżej samych skałek miłości?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przełęcz pod Stożkiem to dokładnie to , o czym piszesz :) Łąka na Kotlinie, to ta po drugiej stronie drogi. Po prawej stronie jest wejście w aleję, po lewej droga do Gierczyna. Trzeba w nią wejść i zaraz widzi się to, o czym piszę. Tam nawet jest miejsce ogniskowe, co oznacza, że miejscowi doceniają walory tego miejsca (niestety pozostawiają swoje nędzne wizytówki)

      Usuń
    2. Czy zatem z tej Przełęczy jest jeszcze widok na kolorowe lasy izerskie, czy liście już opadły lub nie przebarwiły się? Wychodząc z lasu poniżej i z prawej strony górskie zbocza mają setki drzew liściastych, miałem tam wpaść tydzień temu ale zabrakło mi czasu. W Kotlinie widziałem ze dwa razy jak na tej łące ludzie robią sobie zdjęcia - już wiem dlaczego, choć nigdy tam nie byłem. W sumie ta łąka i sama Kamienica są jeszcze na liście do "odwiedzenia".

      Usuń
    3. Jeszcze trochę barw zostało, przede wszystkim żółte brzozy mają jeszcze liście, buki brązowieją, ale jawory praktycznie wyłysiały. Kaminicę koniecznie musisz odwiedzić i zrobić takie super rewelayjne zdjęcia!

      Usuń
    4. Dzięki, dobrze wiedzieć :) Oj tak, Kamienica chyba pierwsza w kolejce. Jeszcze szukam miejsc w tych okolicach, gdzie mógłbym o świcie złapać mgły gdzieś w dole. Widziałem kiedyś jedno takie foto z samej góry Kopańca, gdzie już robiłem zdjęcia (widziałaś je u mnie na blogu, tekst o hobbitach i zielonkawe zdjęcia chatek w dole).

      Usuń
    5. Jakby to powiedzieć... to jest powszedni widok jesienny z moich okien ;) Gdy u nas wstaje słońce, Rębiszów i Mlądz ukryte są w mgłach... W mgliste dni dzieją się tu rózne dziwne rzeczy. Najchętniej siedziałabym wtedy opatulona w koc i robiła zdjęcia zmian w widoczności ( z resztą mam stochę takich urokliwych, tajemniczych zdjęć)

      Usuń
  10. Śliczne miejsc - dawno nie byłam w górach.

    OdpowiedzUsuń
  11. Ja z Kotliny Kłodzkiej pochodzę, więc kocham góry i zachwycam się nimi jak tylko mogę. ;)

    OdpowiedzUsuń
  12. Punkty widokowe zazwyczaj bardzo zachwycają tym, co mają do pokazania. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadza się, z tym , że punkty widokowe w Izerach nie wcale tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Niektóre, choć zaznaczone na mapie, już zarosły drzewami i nic z nich niewidać, a o innych mało kto wie, bo... nie ma ich na mapach!

      Usuń
  13. Mieszkam w górzystym terenie i takie widoki uwielbiam zwłaszcza przy zachodzie słońca

    OdpowiedzUsuń
  14. Widoki przepiękne. Musze spojrzeć w poprzednie wpisy. Juz nie pamiętam kiedy byłam w górach, chyba czas się wybrać :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Mile jest czytać o miejscach w górach, spośród których część się zna.
    Aniu, patrzę na mapę i widzę, że Tytoniowa Ścieżka przebiega czy kończy się u stóp Kamienicy. Ile trzeba czasu, żeby dojść spod pałacu na szczyt tej góry? Pytam, bo tak chwalisz, że chciałbym zobaczyć widok ze szczytu.
    Ty masz to, czego mnie brakuje: właśnie swobodę wędrówek czy wyjazdów. Za parę lat znać będziesz Izery, a szczególnie pogórze, jak przysłowiową kieszeń :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadza się, Tytoniowa Ścieżka ( a raczej je widoczna i zachowana część kończy się kilkadziesiąt metrów poniżej Czterech Dróg. A stamtąd już na Kamienicę rzut beretem. Nam z siostrą wędrówka w jedną stronę zajęła ok. 2 godzin średnim tempem (prowadzona, czy raczej ciągnięta przez Gringo potrzebuję trochę mniej czasu) Warto nadrobić ten kilometr dla widoku ze szczytu!
      Masz rację, zostanę specjalistką od bezdroży Gór Izerskich.

      Usuń
    2. To nieco mniej czasu niż się spodziewałem. Trzeba mi więc porozmawiać z Jankiem i próbować ustalić możliwe terminy, ale to już po powrocie – jutro jadę do domu!

      Usuń
    3. Mam nadzieję, że odpoczniesz w gronie najbliższych!

      Usuń
  16. Aż mi narobiłaś ochoty na wyjazd :D

    OdpowiedzUsuń
  17. Piekne miejsce i urzekajace widoki, sama mieszkam w Alpach i bardzo pokochalam gory za te pejzaze i majestatycznosc :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Fajnie dzięki postowi było podróżować z tobą i zobaczyć te piękne widoki :)

    OdpowiedzUsuń
  19. bardzo lubię zwiedzac takie miejsca. ostatnio byliśmy na Kujawach.

    OdpowiedzUsuń
  20. Takie widoki bardzo cieszą oko i dodają energii.

    OdpowiedzUsuń