poniedziałek, 11 lipca 2016

Fit naleśniki na budyniu

Lubicie naleśniki? Ja uwielbiam! Zazwyczaj, gdy robiła je mama zjadałam kilka. Niestety, te robione przez mamę były bardzo koloryczne, a ja staram się odżywiać bardziej racjonalnie. Na szczęście odkryłam naleśniki budyniowe i to jest dokładnie to, czego potrzebuję! Zapraszam po przepis na fit naleśniki z budyniu bez mąki pszennej.

Czy jestem fit?

Jak mi o tym bratanica (a właściwie córka kuzyna mojego męża, nie znam lepszego słowa) powiedziała, byłam zaskoczona. Po chwili jednak sprawę przemyślałam. Budyń, jakby nie patrzeć, w dużej mierze jest mąką. Kartoflaną, bo kartoflaną (Ruda, jak jej o pomyśle powiedziałam, obawiała się, że naleśniki na budyniu wyjdą gumiaste, ale spokojnie, nie wychodzą), jednak wciąż mąką. Jako że Marta jest fit, a ja udaję fit, naleśniki są tak nisko kaloryczne, jak się da.



Skadniki na 4 fit naleśniki:

  • Dwa jajka
  • Dwie, czubate łyżki suchego budyniu instant, najlepiej bez dodatku cukru (pyszne wychodzą z czekoladowego, ja jednak w domu miałam tylko śmietankowy, więc dodałam kakao)
  • Pół szklanki (100 ml) mleka (0,5%, jeżeli liczycie kalorie)
  • Coś do słodzenia (w moim przypadku słodzik stewiowy, płaskie pół małej łyżeczki)
  • Łyżka oliwy z oliwek (Marta smaży na oleju kokosowym, ale ja takiego nie posiadam)

Lekkie nadzienie do naleśników

 ...i to wszystko. Banalne, prawda? Ale przecież nie zjemy suchych naleśników. Moją (a właściwie Marty) propozycją jest chudy ser słodzony bananem z ulubionymi bakaliami.
  • Ser biały, w naszym przypadku twaróg wiejski lekki 0% tłuszczu z Piątnicy 
  • Jeden banan 
  • Bakalie, u mnie żurawina i siemię lniane, oczywiście mogą być rodzynki, orzechy, cokolwiek dusza zapragnie (lub akurat leży w półce)
  • Można dodać aromatu do ciasta. Polecam waniliowy. 

 Na nadzienie nie używam całego opakowania twarożku (250g), a około 200g. Mielę go razem z bananem blenderem. Oczywiście można ugnieść widelcem. Dodaję bakalie, mieszam i gotowe. Słodzić dodatkowo nie trzeba, banan robi słodką robotę.

Wykonanie krok po kroku:

Wszystkie składniki na ciasto mieszam mikserem, tu też filozofii nie ma. Oliwę dodaję do ciasta, dzięki czemu smażę na suchej patelni. Sposób sprawdzony wielokrotnie na klasycznych naleśnikach, dzięki niemu nie ma takiego problemu, że pierwszy placek ocieka tłuszczem, a ostatni przywiera, bo wszystkie poprzednie "wypiły" olej.
Dopiero przy smażeniu trzeba wykazać się odrobiną umiejętności. Ciasto wychodzi bardzo rzadkie, a nasze naleśniki budyniowe cieniutkie. Z podanych składników powinny wyjść 4 placki, więc w taki sposób porcjujcie ciasto, żeby wyszły 4 :) Patelnia oczywiście musi być mocno nagrzana. Po wylaniu odpowiedniej ilości ciasta trzeba je od razu rozlać po całej patelni, bo bardzo szybko zastyga. Oczywiście jeżeli nam się nie uda, to dziury zalepiamy odrobiną dodatkowego ciasta i udajemy, że tak miało być. Smażymy króciutko, pół minuty na każdej stronie.
 Obiecuję, że naleśniki nie wychodzą gumiasto, a wręcz przeciwnie, mają chrupiące brzegi. Jeżeli komuś to nie odpowiada, wystarczy zaraz po usmażeniu przykryć ułożone jeden na drugim naleśniki odwróconym talerzem. Para wodna zrobi swoje. Naleśniki przekładamy serem i zwijamy, tego chyba tłumaczyć nie trzeba. Podajemy polane jogurtem naturalnym, lub och, rozpusto!, rozpuszczoną gorzką czekoladą. Pycha!
Jak już pisałam, z przepisu wychodzą 4  fit naleśniki, więc albo śniadanie dla dwóch osób, albo syty obiad dla jednej. Smacznego!
Zapraszam też na inne smaczne naleśniki i omlety:
fit naleśniki kukurydziane
zielone naleśniki pokrzywowe
omlet ziołowy
omlet z pokrzywą
omlet z podagrycznikiem


14 komentarzy:

  1. wow, rewelacja, muszę wypróbować przepis koniecznie ! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam :) Jakby wszystkie dietetyczne przepisy były takie pyszne, miałabym figurę modelki :)

      Usuń
  2. Ja też koniecznie musze wypróbować, przepis zapisuję.

    OdpowiedzUsuń
  3. Naleśniki z budyniu?? Koniec świata. Ale spróbowałbym tego końca, oj, spróbował.
    Gui, a co znaczy „fit”?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. fit to potoczne określenie na rzeczy zdrowe, sprzyjające diecie i odchudzaniu ;)

      Usuń
  4. a ile jeden naleśnik może miec kcal? wliczając w to nadzienie? :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Super przepis :)
    Bardzo lubię naleśniki, koniecznie wypróbuje ten przepis :)

    OdpowiedzUsuń
  6. 2 maja 500 więc 1 ok 250;)
    Tylko ja robilam bez banana dam ser i łyżka miodu

    OdpowiedzUsuń
  7. Albo przepis nie działa, albo ja nie umiem tego zrobić. Pierwszego nie dało się zdjąć z patelni, przykleił się. Tak powoła ciasta wylądowała w śmietniku. Tak,połowa - bo starczyło ciasta jedynie na 3, nie 4 naleśniki. Następne sztuki rozrywały się i robiły dziury przez co cały farsz wyleciał bokiem.
    Ostatecznie wyszły omlety, bo inaczej tego nie nazwe. Zjadłam, ale z niesmakiem. Najlepszy był tylko dżem, który dodałam.
    Nie polecam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podstawą udanych naleśników zawsze jest dobra i mocno nagrzana patelnia. W innym wypadku ciasto bez względu na skład będzie przywierać (podobnie jak z plackami ziemniaczanymi)

      Usuń
  8. Bardzo dobre akurat zostały zjedzone przez wnuki ..ja sprobowalam ..super super

    OdpowiedzUsuń
  9. Ja robię z jednego jajka pół szklanki mleka i cały proszek budyniowy. Jem z twarogiem tylko że cała porcja dla mnie na śniadanko:)

    OdpowiedzUsuń