niedziela, 1 sierpnia 2021

Faszerowane kwiaty dyni i cukinii



Lato w pełni. Ogród zapełnił się warzywami i kwiatami. Dynie i cukinie szaleją zarastając bujnymi liśćmi miejsca dotychczas straszące pokrzywami. Wielkie pomarańczowe kwiaty wydzielając cudowną woń, zapraszając do swoich kielichów chmary owadów. Ale nie tylko pszczoły i trzmiele są smakoszami dyniowych skarbów. My także możemy czerpać z tej skarbnicy dyniowej i jeść kwiaty dyni i cukinii.

Jadalne kwiaty dyni. Jak odróżnić kwiaty męskie?



Męskie kwiaty dyni lub cukinii
to prawdziwy rarytas. I o ile we Włoszech kupić je można na każdym straganie, u nas nadal stanowią ciekawostkę kulinarną. My od lat korzystamy z tego daru lata, obrywając o poranku wielkie pomarańczowe kielichy. Aby jednak nie tracić zbiorów owoców, do spożycia wykorzystujemy męskie kwiaty dyni. Jak odróżnić męskie kwiaty dyni od żeńskich? Sprawa jest wyjątkowo prosta: męskie kwiaty dyni wyrastają na długich łodyżkach, które można by włożyć do wazonu. Żeńskie kwiaty pojawiają się później, schowane są u nasady liści i od samego początku mają na końcu zalążek owocu. Inaczej też są zbudowane w środku, gdyż męskie kwiaty produkują pyłek więc mają zrośnięte pręciki, natomiast w żeńskich kwiatach znajdziemy słupek.

Faszerowane kwiaty dyni



Jednym z naszych przysmaków są kwiaty faszerowane. Przy czym farsz przygotowuję dwojaki: mięsny dla Ślubnego oraz wegetariański dla siebie.

Farsz mięsny to ok. 100 g surowego mięsa mielonego z szynki, łyżka kaszy manny oraz sól i pieprz do smaku.

Farsz wegetariański to ok. 100 g serka ricotta lub twarogu, garść sparzonej i posiekanej żółtlicy albo szpinaku, łyżeczka świeżej macierzanki, sól.


Z farszu przygotowujemy nieduże kulki. Kwiaty pojedynczo rozchylamy, sprawdzamy, czy nie mają lokatorów, delikatnie wycinamy pręciki i nakładamy farsz. Płatki zawijamy. Nafaszerowane kwiaty układamy na patelni z rozgrzanym olejem i podsmażamy z każdej strony. Podajemy z ulubiona surówką. Świetnie smakują zarówno na ciepło jak i na zimno.

Smacznego!


Inne przepisy z jadalnymi kwiatami:


Spodobał Ci się przepis? Lubisz do mnie zaglądać? Wypijmy wspólnie 

11 komentarzy:

  1. Nigdy nie jadłam takiej propozycji, jestem bardzo ciekawa tego smaku.

    OdpowiedzUsuń
  2. Paulina Kwiatkowska3 sierpnia 2021 09:28

    Na pewno znajdzie swoich zwolenników, jest to niecodzienna propozycja do jedzenia.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo dobrze, że świetnie smakują na ciepło i na zimno.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawy przepis będzie trzeba go wypróbować przy najbliższej okazji.

    OdpowiedzUsuń
  5. Smakowitości!
    Kwiaty męskie… Brzmi to trochę przewrotnie, chociaż nawet ja wiem, że u wielu roślin te kwiaty są bardziej okazałe. Tylko – moje męskie spostrzeżenie – w ostatecznym rachunku ceni się żeńskie, bo co komu w męskich. Chyba tylko rzucić je do garnka.
    Czyli żeńskość górą. Ech i już.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I co ciekawe, dynia tych męskich kwiatów wypuszcza znacznie więcej, by mieć pewność, że kwiat żeński zostanie zapylony.

      Usuń
    2. Tak jak i u nas. Te produkowane w milionach dziennie maleńkie "kijanki"...

      Usuń
  6. Takiego przepisu nie spodziewałam się w ogóle zobaczyć! Inspirujące Kochana, jak tylko będe miała okazje to postaram się z tego przepisu skorzystać - tylko będe musiała poczekać do przyszłego roku pewnie bo teraz to kwiaty cukinii i dynii nie są dostępne ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Słyszłam, ze można zajadać kwiaty dyni, że są jadalne i podobno bardzo smaczne. Niesttey nie miałam jeszcze okazji ich przyrządzać i zjadać. Chyba trzeba to nadrobic Kinga

    OdpowiedzUsuń