Dynia! Dynia wszędzie. Nawet w Starbucksie i w Costa Caffe dostać można dynię w postaci pumpkin spice latte. Widziałam to cudo na zdjęciach na Instagramie, więc pomyślałam, ze skoro i tak mam nieprzebrane zasoby dyni, to sobie taką kawę zrobię. Tylko najpierw trzeba dynię przerobić na mus.
Dynia na słodko
Od pomysłu do działania droga krótka (na szczęście, bo jeśli myślę za długo, to mi motywacja spada i nie zawsze myśli przechodzą w czyny). Wyszłam z domu, zerwałam średnią dynię i zaczęłam kombinować. W efekcie mam dwie różne wersje musu dyniowego. Jeden to bardziej korzenny dżem, drugi przypomina gęsty syrop. Oba sprawdzają się jako dodatek do jesiennej kawy, ale tylko tym pierwszym da się też posmarować bułeczkę na śniadanie.
Korzenny dżem dyniowy
Skałdniki:
1 kg wypestkowanej i
obranej dyni
1pomarańcza
250 ml wody
250 g cukru
20 g imbiru
1 łyżka kardamonu w
proszku
kilka goździków
1 łyżka cynamonu
Przygotowanie dżemu dyniowego
Dynię kroimy w drobną kostkę (wcześniej można ją pokroić w grube plastry i lekko podpiec w piekarniku, ja położyłam ją na gorącej blasze mojego kaflowego pieca), zalewamy wodą i gotujemy aż będzie miękka, uważając, by się nie przypaliła ( w razie potrzeby dodajemy więcej wody). Gdy dynia się rozpadnie dodajemy cukier. Następnie wciskamy sok z pomarańczy i wsypujemy potarty imbir i resztę przypraw. Powstały mus miksujemy blenderem, w celu uzyskania jednolitej masy. Chwilę odparowujemy cały czas mieszając. Gorący mus przekładamy do wyparzonych słoiczków, zakręcamy. Dodatkowo pasteryzujemy przez ok. 20 minut (ja gotuję słoiki w wielkim garze).
Mus dyniowy do kawy
Składniki:
3 kg obranej i
wypestkowanej dyni
300 g cukru (jeśli lubi
się bardzo słodko, może być więcej)
Łyżka kardamonu
Kawałek laski
wanilii lub pasty waniliowej
Łyżeczka imbiru w
proszku
kilka goździków
Jeśli ktoś lubi
anyż, to jeszcze łyżeczka sproszkowanego anyżu. Przyprawy można z resztą dowolnie komponować w zależności, które korzenne nuty lubi się najbardziej.
Przygotowanie musu dyniowego do kawy
Dynię przepuszczamy przez wyciskarkę wolnoobrotową. Powinno wyjść ok. 1,5 litra soku dyniowego (wysłodki można użyć do ciasta dyniowego lub przecieru dyniowo-pomidorowego). Sok przelewamy do garnka, zagotowujemy i zaczynamy odparowywać do momentu, gdy zostanie ok. 1 litra gęstego soku. Dodajemy cukier i przyprawy. Mieszamy i dalej odparowujemy, na bardzo małym ogniu. Gdy nasz sok zaczyna przypominać gęsty syrop przelewamy go do wyparzonych słoiczków. Zakręcamy i pasteryzujemy.
Jak przygotować pumpkin space latte w domu?
Latte dyniowe to nic innego jak espresso z dużą ilością spienionego mleka i musem dyniowym. Najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie latte w ekspresie ciśnieniowym i dodanie 1-2 łyżeczek musu. Kawę dodatkowo można posypać cynamonem lub kardamonem.
W wersji bez
ekspresu przygotowujemy mocną kawę w kawiarce, spieniamy mleko. Do wysokiej
szklanki wlewamy spienione gorące mleko, następnie wlewamy kawę, a na końcu
dodajemy mus dyniowy.
Przyznam, że
uwielbiam tak przygotowaną kawę i wtedy nie przeszkadza mi, że jest ona słodka.
Podoba Ci się przepis? Skorzystasz? Możesz mi podziękować, stawiajac wirtualną kawę: https://buycoffee.to/rozmowkikobiece
O tym dżemie nić nie umiem powiedzieć, ale o zdjęciu kucharki owszem: jest nader udane!
OdpowiedzUsuńDziękuję, a dżem pyszny 😏
UsuńJesienne gotowanie. Golf bez rękawów -super. A dynia - ładnie wygląda.
OdpowiedzUsuńBardzo lubię taki krój bluzki. Dynie szaleją.
UsuńMmmm przepisy wydają się idealne. Na pewno z nich skorzystam.
OdpowiedzUsuńPrzepis wydaje się bardzo ciekawy i smakowity muszę go spróbować, komora hiperbaryczna białystok już odwiedzona więc w nagrodę mam prawo na odrobinę pyszności.
OdpowiedzUsuń