sobota, 26 października 2024

Zupa krem z kalafiora i topinamburu

 


Topinambur czyli słonecznik bulwiasty to jedna z tych dziko rosnących roślin, które nie mają dużych wymagań, a dają nam mnóstwo możliwości wykorzystania w kuchni. Młodych pędów używam jako chipsów po usmażeniu w odrobinie oleju, kwiaty sprawdzają się w surówkach i jako dekoracja moich talerzy z przekąskami. Najchętniej jednak sięgam po bulwy, wykopywane jesienią.

 Topinambur czyli słonecznik bulwiasty


Topinambur jest rośliną z rodziny astrowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, skąd rozprzestrzenił się na inne kontynenty. W ogrodach uprawiany jako roślina ozdobna, ceniona za urocze żółte kwiaty kwitnące jesienią. Wyrasta do dwóch metrów wysokości, więc należy posadzić go przy płocie. Trzeba też pamiętać, ze jako roślina bulwiasta „ucieka” z rabaty.

Słonecznik bulwiasty ma niewielkie wymagania glebowe, często porasta tereny ruderalne, nieużytki i by cieszyć się jego niepowtarzalnym smakiem wcale nie trzeba go uprawiać. Wystarczy dobrze się rozglądać po dzikich, zarośniętych ogrodach i ruinach.

Topinambur ma też sporo właściwości prozdrowotnych. Obniża poziom cukru we krwi, obniża cholesterol, reguluje ciśnienie oraz pracę przewodu pokarmowego, oczyszcza organizm, wspomaga odchudzanie.

Jest źródłem witamin i minerałów, w tym witaminy A, B6, C, E, K oraz wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk. 

Co zrobić z topinamburu?


Co roku zastanawiam się, co zrobić z topinamburu i wymyślam nowe przepisy.

Na blogu mam przepis na zupę z topinamburu i pasternaka. Uwielbiam dodawać bulwy do zapiekanek warzywnych, robię puree, a nawet frytki. Trzeba tylko pamiętać, żeby nie przesadzić z ilością tego warzywa o smaku słonecznika, bo w dużej ilości działa lekko przeczyszczająco. Z tego też powodu łączę topinambur z innymi warzywami.

Topinambur można także przyjmować w postaci soku. 

 

Aromatyczny biały krem z kalafiora i słonecznika bulwiastego

Składniki:

Kilka różyczek kalafiora (może być mrożony)

6-7 bulw topinamburu (zależy od wielkości)

2 szklanki wody lub bulionu

Pół kulki mozzarelli lub kilka kuleczek mini

Zmielone nasiona kolendry

Ząbek czosnku

1 łyżeczka zmielonej soplówki jeżowatej (opcjonalnie inne mielone grzyby)

Sól

Zielenina ( u mnie młode kiełki kolendry)


Wykonanie zupy:

Topinambur myjemy i obieramy (lekko sinieje w czasie obierania)

Kalafior gotujemy w lekko osolonej wodzie lub bulionie. Pod koniec dodajemy topinambur, który szybko się rozgotowuje. Warzywa miksujemy na jednolitą masę. Doprawiamy kolendrą i soplówką. Czosnek przeciskamy przez praskę lub drobno siekamy i wrzucamy do zupy. Zagotowujemy.

Soplówka jeżowata

Do kokilek wrzucamy pokrojoną mozzarellę, wlewamy zupę. Ozdabiamy zieleniną.

Jako dodatek sprawdzi się pieczywo czosnkowe.

Smacznego !

 

 

1 komentarz:

  1. Nie znam tej zupy. Lubię takie nowości. Chętnie bym spróbowała.

    OdpowiedzUsuń